Drukuj

W jaki sposób funkcjonują fora internetowe?

A A A

W jaki sposób funkcjonują fora internetowe?

Sposób działania forum internetowego nie należydo zbyt skomplikowanych.

01 grudnia 2012

Oprócz nazwy forum internetowe często spotyka się również forum dyskusyjne. O ile to drugie odnosi się nie tylko do kwestii poruszanych w internecie, ale i również w realnym świecie, to forum internetowe jest w zasadzie takim forum dyskusyjnym, którego dyskusję przeniesiono do internetu. Fora internetowe są formą grup dyskusyjnych, służących do wymiany informacji, poglądów, opinii oraz prowadzenia konwersacji. Forum internetowe to po prostu miejsce spotkań w sieci ludzi skupionych wokół jednego bądź kilku tematów.

Obecnie zdecydowana większość różnego rodzaju portali czy serwisów prowadzi fora dyskusyjne. Pojawiają się zarówno mniejsze, skupione na jednym lub kilku spokrewnionych zagadnieniach, często zwanych forum ogólnotematycznym np. o motoryzacji lub wielu często od siebie niezależnych jak fora wielotematyczne. Fora dyskusyjne spotykane w sieci, często dotyczą bardzo wielu rozległych dziedzin, doskonałym przykładem może być forum.benchmark.pl.

Fora są tworzone zazwyczaj z myślą o określonej grupie docelowych osób jak np. dla fanów seriali, filmów, muzyki, fotografii, kotów czy gier. Często łączą w sobie kilka bądź nawet kilkadziesiąt zagadnień, a niekiedy skupiają się jedynie na wybranych i ściśle powiązanych ze sobą jak forum dyskusyjne fanów grupy muzycznej. Fora internetowe to przede wszystkim dyskusje, wymiany podglądów, opinii, porad lub innych podobnych.

Fora internetowe tworzą zazwyczaj sami użytkownicy, choć nie są oni nominalnie ich twórcami. Można powiedzieć, że dzięki nim forum funkcjonuje, gdyż to za ich sprawą powstają nowe tematy czy wątki, w których prowadzą dyskusje o przeróżnym charakterze. Bez użytkowników, czyli określonej grupy społeczności, dane forum nie miałoby racji bytu.

Samo funkcjonowanie do skomplikowanych również nie należy, fora są głównie tworzone z wykorzystaniem prostych, a niekiedy nawet zaawansowanych skryptów wykorzystujących technologię PHP, CGI czy też ASP. Jednym z głównych elementów są bazy danych, w których są zapisywane niemalże wszystkie wartości forum, od powstałych tematów, wątków, czy bazy danych użytkowników. Niekiedy fora są tworzone samodzielnie przez doświadczonych administratorów czy programistów, często jednak wykorzystują już gotowy skrypt. Wyróżniamy tutaj zarówno te darmowe jak popularny w Polsce PHPby przemo, czy też komercyjne, ale również oferujące znacznie więcej możliwości jak: vBulletin, czy skrypt IPB (Invision Power Board), który wykorzystuje m.in forum benchmark.pl.

Dostarczony skrypt pozwala nie tylko na prowadzenie dyskusji wewnątrz forum, ale i również na sprawne nim zarządzanie. W wielu przypadkach użytkownicy otrzymują opcje personalizacji, mogą wybierać dostępny język, zmieniać wygląd forum czy też ustawiać własne podpisy (sygnaturki) pojawiające się najczęściej po ich wpisach na forum, podawać informacje o sobie lub definiować własne awatary (zdjęcia lub grafiki określające postać).

Bardzo często można spotkać fora z otwartą strukturą, czyli takie niewymagające rejestracji. Każdy z odwiedzających je może jej dokonać i zyskać tym samym dodatkowe uprawnienia, ale nie musi tego robić, a i tak zachowuje podstawowy dostęp do forum. Jak możliwość czytania wszystkich tematów lub ich ograniczonej ilości oraz niekiedy możliwość udziału w dyskusjach. Istnieją także fora ograniczone rejestracją, po której dokonaniu dopiero zyskuje się uprawnienia do pisania nowych wątków czy odpowiedzi, ale także i czasem przeglądania zawartości forum.

Czasami spotykane są fora wymagające potwierdzenia swojej tożsamości w przypadku rejestracji – często chodzi o oficjalne kanały dyskusyjne np. producentów danych technologii czy konstrukcji, tak aby jedynie zweryfikowane osoby miały dostęp. Znamy również przypadki całkowicie zamkniętych, do dostępu w nich niekiedy są wymagane specjalne zaproszenia wystawiane przez uprawnionych użytkowników lub zarządców danego forum, lub konieczność podania hasła dostępowego.

Na forum najczęściej panuje podział społeczności ze względu na hierarchię i podległości. Najczęściej spotykanym jest, taki dosyć typowy z Administratorami, będącymi często właścicielami, czy też programistami sprawującymi piecze nad kwestiami technicznymi forum. Często oni zarządzają rozwojem forum i decydują o jego kształcie oraz działalności. Nieco niżej są Moderatorzy, którzy zazwyczaj odpowiadają za część merytoryczną forum, aby w działach panował porządek, aby dyskusje przebiegały według schematu, a użytkownicy przestrzegali regulaminu forum i netykiety.

 

Za łamanie postanowień regulaminu często są przyznawane ostrzeżenia, które mogą w kumulacji lub za poważne przewinienia skutkować blokadą konta, lub niektórych uprawnień. Na samym końcu znajdują się Użytkownicy, czyli najliczniejsza grupa społeczności forum, to ona w gruncie rzeczy odpowiada za rozwój i dynamizm forum. Teoretycznie są to trzy najczęściej pojawiające się rangi, na niektórych forach znajdziemy również dodatkowe jak czytelniczy – osoby bez rejestracji konta, mogący jedynie przeglądać forum, czy też osoby ze specjalnymi uprawnieniami.

Podsumowując, fora dyskusyjne w internecie skupiają określone grupy osób, często powiązane ze sobą zainteresowaniami, odnośnie poruszanych na forum tematów. Fora służą do wymiany poglądów, przemyśleń, czasem luźnej, niezobowiązującej dyskusji, a czasem roztrząsania poważnych kwestii. Często spotyka się również różnego rodzaju porady, gdzie użytkownicy czy nawet eksperci dzielą się użyteczną w danym temacie wiedzą lub udzielają odpowiedzi na zapytania np. w forach z informacjami prawnymi. Jednak nieodłącznym elementem każdego forum jest dyskusja i to ona dominuje w tego typu serwisach.