Drukuj

10 trików w pakiecie Microsoft Office 2013

A A A

10 trików w pakiecie Microsoft Office 2013

Pakiety biurowe mają wiele funkcji, z których nie zawsze korzystamy. Część nie jest nam potrzebna, a o części nawet nie wiemy. Przedstawiamy 10 trików w Office 2013.

Tomasz Nowak | 06 2015

Zapisywanie i edycja dokumentów online

Korzystając z rozwiązań Microsoftu, z pewnością natkniemy się na potrzebę założenia konta OneDrive. Usługa OneDrive nie tylko zapewnia nam wirtualną przestrzeń dyskową, ale otwiera także dostęp między innymi do pakietu biurowego online, czy aplikacji Office na smartfony i tablety.

Office Online

Warto więc zapisywać swoje dokumenty na koncie OneDrive, gdyż wtedy będą one synchronizowane między urządzeniami i dostępne zarówno z poziomu przeglądarki (przez usługę Office Online) oraz aplikacji mobilnych.

 

Praca na kopii dokumentu

Różne sytuacje wymuszają na nas odmienne podejście. Czasem bywa tak, że bezpieczniej jest pracować na kopii jakiegoś dokumentu, a wersję oryginalną pozostawić bez zmian. Najprostszym sposobem wydaje się wtedy skopiowanie danego pliku. Wymaga to jednak wyszukania go w folderze, kliknięciu kopiuj, wklej, itd. Czasem trzeba się sporo „naklikać”. Office 2013 został wyposażony w opcję, która usprawnia cały proces.

Wystarczy kliknąć Plik -> Otwórz -> Ostatnie dokumenty (zakładając, że plik na którym chcemy pracować został niedawno otwarty), wybrać interesujący nas dokument, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać “Otwórz kopię”. W ten sposób oryginalny dokument pozostanie nienaruszony, a wszelkie zmiany automatycznie zapiszą się jako kopia.

 

Widok do czytania

Praca z dokumentami to nie tylko ich pisanie, ale także czytanie. Chociaż zdecydowanie lepiej czyta się ze źródeł papierowych, to nie zawsze mamy do nich dostęp. Jeśli musimy przeczytać w Wordzie jakiś dłuższy dokument, warto uruchomić opcję “widok do czytania”, która dostosowuje interfejs tak, żeby czytanie było wygodniejsze.

Office - widok do czytania

Aby ją uruchomić należy w zakładce “Widok”, kliknąć opcję “Widok do czytania”. Po jej uruchomieniu, w zakładce Widok -> Kolor strony będziemy mogli również zmienić kolor tła. Sepia jest zdecydowanie bardziej łagodna dla oczu, niż białe tło, a opcja odwrócenia kolorów (białe litery na czarnym tle) będzie szczególnie przydatna w nocy.

 

Szybkie przenoszenie tekstu

Najprostszym sposobem na przeniesienie fragmentu tekstu, wydaje się być kombinacja “wytnij -> wklej”. W programie Microsoft Word wystarczy do tego jeden klawisz. Należy zaznaczyć tekst, który chcemy przenieść, na klawiaturze wcisnąć F2, a następnie wybrać miejsce w które chcemy aby się pojawił i nacisnąć enter.

Wikipedia w Wordzie

Wikipedia - internetowa encyklopedia tworzona przez internautów - może być cennym źródłem informacji. W Wordzie 2013 Wikipedia dostępna jest jako wewnętrzna aplikacja, jej zawartość wyświetla się bezpośrednio w edytorze tekstu.

Aby skorzystać z tej opcji należy kliknąć Wstaw -> Aplikacje dla Office -> Wikipedia

Wikipedia w Office

Plusem takiego rozwiązania jest szybkie wstawianie obrazów, czy tekstu bezpośrednio z Wikipedii. Wystarczy zaznaczyć tekst, bądź obraz i kliknąć przycisk “Wstaw”. Wybrana przez nas treść zostanie skopiowana do dokumentu, a pod nim pojawi się link źródłowy do strony na Wikipedii z której czerpaliśmy informacje.

 

Polecane wykresy

Wstawianie wykresów do dokumentów jest proste. Wystarczy wpisać dane w Excelu, wybrać odpowiedni typ wykresu i gotowe. Problem może pojawić się podczas wyboru typu wykresu. Lepiej będzie wyglądał kołowy, a może słupkowy? Dla wszystkich, którzy mają tego typu rozterki, Microsoft przygotował narzędzie “Polecane wykresy”, które pomoże w wyborze odpowiedniego typu.

Aby z niego skorzystać w zakładce “Wstaw” należy kliknąć “Polecane wykresy”. Tam możemy zobaczyć jak nasze dane będą prezentować się na różnych typach wykresów (Excel do wprowadzonych danych spróbuje dopasować najlepszy wykres). Po wybraniu tego, który będzie nam odpowiadał wystarczy kliknąć przycisk “Ok” i wykres pojawi się w dokumencie.

 

Edycja plików .pdf

Jedną z cech plików .pdf jest to, że domyślnie nie można ich edytować. Ma to swoje plusy, jednak czasem pojawia się potrzeba edycji takiego pliku. Oczywiście można skorzystać z dodatkowego programu, jednak Word 2013 został wyposażony w taką opcję. Nie trzeba jej nawet szukać, gdyż wystarczy otworzyć plik .pdf z poziomu Worda, a pojawi się on gotowy do edycji.

 

Tłumaczenie tekstu

Tłumacze tekstu są przydatnym narzędziem, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni znaczenia danego zdania. Przetłumaczony tekst nie zawsze jest poprawny gramatycznie, jednak w większości przypadków pozwala poznać sens zdania. Można skorzystać z osobnych programów, bądź tłumaczy dostępnych online, jednak Word 2013 również ma funkcję tłumaczenia tekstu.

Aby z niej skorzystać należy zaznaczyć interesujący nas fragment tekstu i w zakładce “Recenzja” wybrać opcję “Tłumacz”.

 

Usuwanie tła obrazu

Wstawianie zdjęć do dokumentu tekstowego, czy prezentacji jest proste i wymaga tylko kilku kliknięć. Czasem jednak zdjęcie, które wstawiliśmy nie wygląda zbyt estetycznie z powodu tła. W celu usunięcia tła, można skorzystać z wielu dostępnych programów graficznych. Wymaga to jednak wiedzy jak taki proces przeprowadzić, a nie każdy taką wiedzę posiada. Pakiet Office został wyposażony w opcję automatycznego usuwania tła, która zrobi to za nas.

Aby z niej skorzystać należy wstawić zdjęcie do dokumentu, kliknąć na nie, a następnie z menu “Formatowanie” wybrać opcję “Usuń tło”.

 

Wstawianie symboli

Chociaż w zdecydowanej większości przypadków znaki na klawiaturze wystarczają do napisania dokumentu, to jednak czasem trzeba wstawić symbol lub znak, którego na klawiaturze nie ma (chociażby litery greckiego alfabetu).

Symbol Microsoft Office

Aby wstawić symbol do dokumentu należy wybrać Wstaw -> Symbol -> Więcej symboli, wybrać interesujący nas znak i kliknąć przycisk “Wstaw”.