Drukuj

Portale udostępniające dyski w chmurze

A A A

Portale udostępniające dyski w chmurze

Zdarza się, że nawet najlepsze dyski komputerowe wbudowane, czy zewnętrzne zawodzą. Często awarie przychodzą w najmniej spodziewanym momencie. Warto zatem zatroszczyć się o dysk znajdujący się w chmurze, by mieć pewność że nasze dane nie zostaną utracone.

Krzysztof Smosma | 02 2013

SkyDrive

SkyDrive

To dysk oferowany przez Microsoft. Nowi użytkownicy otrzymują za darmo 7 GB przestrzeni dyskowej (dawniej 25GB).

Interfejs SkyDrive zachowany jest w stylu wszystkich nowych aplikacji Microsoft, co powinno ułatwić pracę znacznej większości użytkowników.

SkyDrive - interfejs

Aplikacja SkyDrive instaluje się standardowo wraz z Windows 8, jednak producent przygotował także wersje dla starszych systemów Windows (XP, Vista, 7), Windows Phone, Android, Mac OS czy też iOS.

SkyDrive oprócz archiwizacji danych pozwala również na tworzenie i edycję dokumentów, skoroszytów, prezentacji, czy też notatek. Niestety wersje online programów Word, Excel, PowerPoint czy OneNote są okrojone z kilku przydatnych funkcji.

Przestrzeń dysku w chmurze można odpłatnie rozszerzyć o 20 GB, 50 GB, 100 GB, czy nawet 200 GB.

Google Drive

Google Drive

Jest to dysk udostępniony przez Google. Nowi użytkownicy do dyspozycji otrzymują 15 GB przestrzeni dyskowej (dawniej 5 GB), którą mogą odpłatnie rozszerzyć.

Google Drive jest w znacznym stopniu zintegrowany z usługą Gmail. Nie dziwi więc fakt, iż jego przeglądarkowa wersja w dość znacznym stopniu przypomina tą popularną skrzynkę mailową.

Google drive - interfejs

Przydatnym dodatkiem do Google Drive jest niewielka aplikacja o wadze niespełna 800KB. Sprawia ona, że w systemie tworzony jest folder, którego pliki automatycznie synchronizowane są z dyskiem w chmurze.

Google Drive powstał dzięki rozwinięciu Google Docs zachowując tym samym jego funkcje. Bez trudu radzi sobie z tworzeniem i edytowaniem dokumentów, arkuszy oraz prezentacji.

DropBox

Dropbox

DropBox był jednym z pierwszych serwisów oferujących dysk w chmurze. Nowi użytkownicy otrzymują do dyspozycji jedynie 2 GB przestrzeni dyskowej, jednak ciekawy program partnerski (zaproszenie nowego użytkownika, instalacja oficjalnej aplikacji itp.) pozwala na rozwinięcie tej wartości aż do 18 GB. Wartość ta może być odpłatnie powiększona o 100, 200, 500, a nawet 1000 GB.

Dropbox - interfejs

Instalator aplikacji ułatwiającej dostęp do dysku w chmurze zajmuje prawie 34 MB. Zastosowano tutaj podobny system synchronizacji danych co w Google Drive. Na podobnej zasadzie funkcjonuje również współdzielenie danych ze znajomymi.

Box.com

Box.com

Box jest serwisem oferującym za darmo 10 GB (dawniej 5 GB) przestrzeni dyskowej w chmurze. Niestety nie jest to jedyne ograniczenie. Okazuje się, iż twórcy nakładają na nas także limit rozmiaru pojedynczego pliku, który nie powinien przekroczyć 250 MB (dawniej 25 MB).

Box.com pozwala także tworzyć i edytować dokumenty, skoroszyty i prezentacje zarówno za pomocą Google Docs, jak i autorskiego pakietu Box Edit.

Box.com - interfejs

Niestety brak języka polskiego sprawia, iż wiele osób może mieć problemy z obsługą.

MEGA

MEGA

Jest to serwis będący bezpośrednim następcą zamkniętego ponad rok temu serwisu Megaupload. Po niespełna 10 miesiącach testów wreszcie można się cieszyć pełną funkcjonalnością usługi MEGA. Twórcy twierdzą iż ich serwis zapewnia największe bezpieczeństwo dzięki serwerom umieszczonym w Nowej Zelandii – poza zasięgiem NSA.

MEGA - interfejs

Do dyspozycji każdego użytkownika oddane zostało zupełnie za darmo aż 50 GB przestrzeni dyskowej, którą dodatkowo można powiększyć do 500, 2000 czy nawet 4000 GB.

Od kilku dni dostępna do pobrania jest już aplikacja ułatwiająca dostęp do dysku w chmurze dla urządzeń wyposażonych w systemy Android. Niebawem ma się pojawić również specjalna aplikacja dla iOS.

Niestety serwis nie jest dostępny w języku polskim, co może sprawić niektórym osobom drobne problemy. Twórcy nie oddali jeszcze do dyspozycji programu dla desktopów, który ułatwiłby dostęp do dysku w chmurze.

Dowiedz się więcej o usłuchach w chmurze.