Drukuj

Płatności on-line

A A A

Płatności on-line

Możliwość wykonywania przelewów internetowych znacznie ułatwia i przyspiesza zakupy w sklepach internetowych i portalach aukcyjnych.

 

Krzysztof Smosma | 20 2013

W tym artykule przyjrzyjmy się usłudze zakupów on-line, a dokładniej płatnościom internetowym.

W zasadzie trudno sobie dziś wyobrazić życie bez konta bankowego, dzięki któremu: możemy wygodnie płacić kartą, dzięki czemu nie musimy nosić zapasu gotówki w portfelu, a nasz majątek jest dużo bardziej bezpieczny. Jednak co jeśli chcemy zrobić zakupy nie wychodząc z domu? To proste, zamawiamy przedmiot z jednego ze sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, robimy przelew na podane dane i czekamy na przesyłkę. Przejdźmy zatem do samego przelewu, ogólny schemat wygląda następująco: należy zalogować się do konta bankowego na stronie internetowej banku wprowadzić wszystkie dane kontrahenta, tytuł przelewu (nazwa przedmiotu lub numer aukcji) oraz najważniejsze informacje: numer konta i kwotę przelewu, na końcu akceptujemy transakcję. Jeśli sprzedawca posiada konto w tym samym banku co my to pieniądze trafiają na jego konto w kilka chwil, jeśli w innym to czas realizacji transakcji może się wydłużyć do nawet kilku dni, co opóźni dostawę zamówionych rzeczy. A może da się jeszcze bardziej uprościć procedurę zakupów internetowych?

Allegro

Zdecydowanie łatwiejszym i szybszym sposobem jest skorzystanie z płatności on-line oferowanych przez takich usługodawców jak Pay-U na platformie Allegro, czy przelewy24. Dzięki temu systemowi płatności nie musimy mozolnie wpisywać wszystkich danych sprzedającego, eliminuje to ryzyko pomyłki. Platformy płatności działają na zasadzie automatycznego generowania formularza przelewu dla naszego banku. Jedyne co my musimy zrobić to zatwierdzić operację naszym tokenem, SMS-em, lub kodem ze zdrapki. Tym sposobem robienie zakupów w internecie sprowadza się do wyboru przedmiotu i zatwierdzeniu wykonania przelewu. Opcjonalnie jeśli posiadamy kartę płatniczą możemy ją wybrać jako środek płatniczy i autoryzować przelew podając dane z karty. Pamiętajmy o każdorazowym sprawdzenia wartości przelewu przed jego akceptacją.

Przelewy24

Płatności on-line są sporym udogodnieniem dla obu stron transakcji. Wygląda to tak, że sprzedawca, będąc zarejestrowanym w platformie płatniczej posiada wirtualne konto w każdym z obsługiwanych banków. Sprawia to, że nasza płatność (z dowolnego banku) jest rejestrowana natychmiastowo i w ciągu zaledwie kilku minut dostajemy informacje o tym, że sprzedawca otrzymał zapłatę za zamówiony towar. Często skutkuje to tym, że zamówione przez nas rzeczy wysyłane są tego samego dnia i już w dniu kolejnym możemy w pełni zadowolenia otworzyć pudełko z naszym wymarzonym laptopem, czy zestawem noży kuchennych.

Pay-U

Jak widać jest to świetne narzędzie dla konsumenta, ale co ze sprzedawcą?
Sprzedawca od każdej transakcji opłaca niewielką prowizję, jednak w zamian zyskuje dużo wygodniejsze zarządzanie płatnościami. Do tego dochodzi aspekt psychologiczny, im bardziej sprzedawca uprości procedurę zakupów, tym więcej pieniędzy zostawimy w sklepie internetowym.

Dokonywanie płatności on-line za pośrednictwem usługodawców takich jak Pay-U znacznie ułatwi nam odzyskanie pieniędzy od nieuczciwych sprzedawców, jednak takie sytuację zdarzają się obecnie niezwykle rzadko.

Zobacz również artykuł „Niestandardowe formy płatności - IKO, NFC, PayPass”