Drukuj

Najlepsze serwisy VoD

A A A

Najlepsze serwisy VoD

Serwisy VoD, umożliwiające oglądanie wcześniej wyemitowanych materiałów wideo, stają się coraz bardziej popularne w Polsce – przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Krzysztof Smosma | 22 2013

VoD (ang. Video on Demand – Wideo na żądanie) to usługa polegająca na oglądaniu nadawanego materiału filmowego, w czasie późniejszym niż czas emisji. Materiały VoD najczęściej dostępne są bez opłat.

Ipla

ipla

Ipla jest jednym z największych polskich serwisów VoD. W ofercie znaleźć można filmy, programy rozrywkowe i informacyjne, seriale, a także transmisje online z wydarzeń sportowych. Filmy można oglądać zarówno z poziomu przeglądarki, jak i za pomocą specjalnej aplikacji. Materiały transmitowane na żywo oraz VoD możemy oglądać w czterech standardach jakości obrazu i dźwięku. Posiadacze kont standardowych muszą zadowolić się jedynie standardami ECO (256 kbps) oraz STD (512 kbps), gdyż standardy EXTRA (1 Mbps) oraz HD (2 Mbps) zarezerwowane są wyłącznie dla posiadaczy kont premium.

Dzięki specjalnym aplikacjom materiały z serwisu ipla, możemy oglądać na urządzeniach z systemami Android, iOS oraz Windows Phone. Co ciekawe aplikację ipla można instalować także w telewizorze (szczegółowa lista modeli na stronie www.ipla.pl)

 

Iplex

iplex.pl

Iplex jest kolejnym dużym, polskim serwisem VoD, oferującym dostęp do filmów i seriali z rożnych kategorii tematycznych. Oglądanie filmów z działu „filmy za darmo” jest dostępne zarówno dla użytkowników zarejestrowanych, jak i dla gości – bez konta w serwisie. W przypadku osób nieposiadających kont iplex zero lub iplex plus, przed każdym seansem zostanie wyświetlone 12 reklam. Często reklamy emitowane są także w trakcie oglądania. Dostępne są następujące standardy jakości – niska (186 kbps), średnia (384 kbps), wysoka (644 kbps), ultra (1000 kbps) oraz HD (1200 kbps). Niestety większość z nich pozbawiona jest pierwszej oraz ostatniej opcji.

W chwili obecnej materiały należące do bazy iplex można oglądać wyłącznie na komputerach, oraz wybranych telewizorach. Już niebawem ma nastąpić premiera dedykowanych aplikacji na urządzenia mobilne z systemami Android, iOS oraz Windows Phone.

 

VoD Onet

VoD

W serwisie VoD wchodzącym w skład grupy Onet.pl. materiały zostały podzielone na siedem kategorii: Filmy, Seriale, Programy TV, Dokumenty, Bajki, Premium oraz T-Mobile. W przypadku materiałów należących do pierwszych pięciu kategorii, oglądanie jest darmowe – przed każdym materiałem filmowym emitowane są reklamy. Z kolei w działach Premium oraz T-Mobile znajdują się produkcje, które dostępne są jedynie po uiszczeniu opłaty – w zależności od filmu oraz sposobu płatności, koszt usługi wynosi od 4,90 zł do 17,22 zł.

Podobnie jak wcześniej opisywane serwisy, również vod.pl posiada specjalne aplikacje, dzięki którym możliwe jest oglądanie materiałów filmowych należących do bazy portalu na urządzeniach mobilnych wyposażonych w systemy Android czy iOS – niestety użytkownicy systemu Windows Phone zostali tutaj pominięci.

 

TVP VoD

TVP VoD

Serwis wchodzący w skład grupy TVP udostępniający najnowsze odcinki seriali, audycje, dokumenty, filmy fabularne oraz Archiwa, gdzie trafiają materiały sprzed kilkunastu/kilkudziesięciu lat. Baza filmów nie jest zbyt wielka, lecz można znaleźć tam kilka ciekawych, darmowych produkcji. Ciekawie prezentuje się opcja oglądania przedpremierowych odcinków serialu, gdzie po uiszczeniu opłaty jesteśmy w stanie oglądać odcinek, który w telewizji będzie emitowany dopiero za kilka dni.

Specjalna aplikacja umożliwiająca oglądanie materiałów filmowych na urządzeniach mobilnych, została przeznaczona wyłącznie dla systemów Android oraz iOS.

 

HBO OD

HBO OD

Ta platforma VoD dostępna jest w dwóch wersjach, pierwsza z nich – HBO OD przeznaczona jest dla użytkowników komputerów stacjonarnych. Druga – HBO GO skierowana jest do użytkowników urządzeń mobilnych. Dawniej HBO OD dostępne było pod nazwą HBO Digital. Obie wersje umożliwiają swoim użytkownikom dostęp do filmów pełnometrażowych, seriali oraz programów emitowanych w telewizji. Podobnie jak w przypadku TVP VoD, istnieje możliwość oglądania odcinków wybranych seriali już kilka dni przed premierą w telewizji.

HBO GO dostępny jest na urządzenia mobilne z systemami Android, iOS oraz Windows Phone.

 

TVN Player

TVN Player

W bazie serwisu znajdują się głównie seriale oraz programy emitowane przez stację TVN i kanały tematyczne (TVN Turbo, TVN Style i inne). Podobnie jak w przypadku HBO OD oraz TVP VoD, również TVN Player oferuje możliwość oglądania odcinków wybranych seriali kilka dni przed premierą. Dzięki technologii „smooth streaming” jakość obrazu oraz dźwięku jest automatycznie dopasowywana do przepustowości sieci – zapewnia optymalną jakość obrazu bez przerw na buforowanie. Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż wszystkie materiały znajdujące się w bazie TVN Player są dostępne za darmo.

Platforma TVN Player dostępna jest także w wersjach na urządzenia mobilne z systemami Android, iOS oraz Windows Phone. Co ciekawe specjalna aplikacja umożliwiająca oglądanie materiałów zgromadzonych w TVN Player dostępna jest także na wybranych modelach telewizorów Smart TV – szczegółowa lista na stronie internetowej (http://tvnplayer.pl/aplikacje/).