Drukuj

MacBookowy niezbędnik – jakie programy warto zainstalować?

A A A

MacBookowy niezbędnik – jakie programy warto zainstalować?

MacBook to komputer, który zgodnie z filozofią Apple jest gotów do działania od razu po pierwszym uruchomieniu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by dostosować go do naszych osobistych potrzeb, instalując odpowiednie programy.

13 października 2017

Nie da się ukryć, że inne komputery są znacznie bardziej otwarte na wszelkiego rodzaju modyfikacje niż produkty Apple, zwłaszcza w kwestii sprzętowej. Jednakże MacBook może być również dostosowany do naszych potrzeb w dziedzinie software'u dzięki licznym programom dostępnym z poziomu Apple Store. Wiele z nich jest zupełnie darmowych, warto zatem zapoznać się z kilkoma użytecznymi przykładami.

Organizacja pracy

Wiele osób kupujących MacBooka używa go do pracy, a ta, jak wiadomo, wymaga odpowiedniej organizacji. Z pomocą może im przyjść aplikacja Evernote, pełniąca funkcję niezwykle rozbudowanego notatnika. Można tu przechować w zorganizowany sposób wiele różnych rzeczy: poczynając od notatek, a kończąc na zdjęciach ze smartfona. Co istotne, Evernote funkcjonuje równocześnie na wielu platformach, zatem można wymieniać się notatkami z różnymi systemami.

W pracy przyda się również dodatkowa przestrzeń. Tu z kolei warto posłużyć się Dropboxem, który już po instalacji zapewnia dodatkowe 2 GB wolnego miejsca w tzw. Chmurze. Przy dłuższych posiedzeniach nad raportami, prezentacjami czy pisaną przez nas książką może przydać się użyteczny program F. Lux. Aplikacja ta na bieżąco śledzi, jaka jest pora dnia i dostosowuje do niej kontrast oraz jasność obrazu, dzięki czemu nasze oczy znacznie mniej się męczą.

Bezpieczeństwo i porządek

Przy instalowaniu różnego rodzaju aplikacji i rejestrowaniu się w sieciowych usługach łatwo można się pogubić w rosnącym gąszczu haseł i loginów. Przed takim zagrożeniem chroni użytkowników przydatna (zwłaszcza dla zapominalskich) aplikacja 1Password. Stanowi ona swoisty skarbiec wszystkich haseł i pozwoli internaucie łatwo dotrzeć do tego, które właśnie uleciało mu z głowy.

Z kolei aplikacja Onyx przyda się, gdy zajdzie potrzeba zrobienia swoistych porządków na pokładzie Maca. Program ten zawiera bowiem liczne udogodnienia (np. w postaci skryptów czyszczących pamięć ze zbędnych danych, które pozostały po usuniętych już programach), dzięki którym laptop będzie wykorzystywał wszystkie swoje możliwości. Z użytecznych programów warto mieć również Unarchivera, który poradzi sobie z rozpakowaniem dowolnego pliku, skutecznie zastępując kilka innych tego typu programów.

Multimedialny relaks

Po pracy przychodzi czas na chwilę relaksu, na przykład w postaci dobrego filmu. W tej kwestii świetnie sprawdza się program VLC Player, który radzi sobie bez problemu z różnego rodzaju formatami. Alternatywą dla niego jest polski PYM Player, chwalony przez niektórych za funkcję automatycznego ściągania napisów do uruchomionego filmu.

Odpoczywać można również przy pracy twórczej, takiej jak tworzenie grafiki czy obróbka wykonanych wcześniej zdjęć. Darmowym i bardzo rozbudowanym programem, przeznaczonym specjalnie do tych celów jest Polar Photo Editor Lite, który oferuje szeroki zakres narzędzi umożliwiających pracę z różnego rodzaju grafiką.

Apple Store oferuje wiele różnych programów przydatnych w pracy i usprawniających działania komputera, dzięki którym można spersonalizować MacBooka do osobistych potrzeb. Co więcej, wiele z nich jest zupełnie darmowych, pomimo tego, że swoimi właściwościami w niczym nie ustępują ich płatnym odpowiednikom.