Drukuj

Które pliki z internetu są bezpieczne, a które niebezpieczne?

A A A

Które pliki z internetu są bezpieczne, a które niebezpieczne?

Na co dzień słyszymy, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa naszych komputerów są niezwykle ważne. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń czających się w sieci i jakie konsekwencje mogą one wywołać. Nie każdy też wie, jak się przed nimi ustrzec oraz na jakie pliki z sieci trzeba uważać.

01 grudnia 2012

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które pliki z sieci są w pełni bezpieczne, a które niebezpieczne. Jednak przestrzegając pewnych reguł można świadomie w dużym stopniu wykluczyć wiele zagrożeń, a i komputer będzie bezpieczniejszy.


Jakie zagrożenia na mnie czychają?
W internecie roi się od szkodliwego oprogramowania, zwyczajnych wirusów, trojanów, czy zagrożeń typu spyware. Infekcji niektórymi z nich można nabawić się odwiedzać podejrzane strony internetowe z zawartością dla pełnoletnich, bądź z pirackimi materiałami. Niekiedy pojawiają się w otrzymywanych wiadomościach e-mail, lub w serwisach społecznościowych - w tym przypadku często udaje się je rozpoznać, głównie ze względu na dziwne i podejrzane nazwy, nieznanego nam nadawcę, albo o prośby w treści e-maila o odwiedzenie podejrzanej witryny.


Czy tylko na takie zagrożenia muszę uważać?
Niekiedy jednak system zostaje zainfekowany po pobraniu lub instalacji plików z internetu. Dlatego na to zagadnienie należy zwrócić szczególną uwagę. Nawet jeśli sami będziemy skrupulatnie kontrolować co i skąd pobieramy, to jednak pozostali użytkownicy tego samego komputera mogą tego zwyczajnie nie robić z uwagi na brak wiedzy o potencjalnych zagrożeniach. Najczęściej najmniej uważne są dzieci, gdyż są niecierpliwe i mają zbyt mało doświadczenia, by ustrzec się przed zagrożeniami. Do tego, nawet gdy im czegoś zabraniamy, to potrafią i tak sprawdzić czy przypadkiem nie mijamy się z prawdą.

Za każdym razem, kiedy surfujemy po sieci, możemy często przypadkiem, podczas pobierania plików, wyposażyć swój system w nieproszonego szkodnika. Wystarczy pobranie nieodpowiedniego załącznika w poczcie elektronicznej, specjalnie spreparowanego arkusza z makrami, czy też różnego rodzaju filmów, muzyki, programów czy gier, a nawet instalatorów aplikacji.

Wielu użytkowników poszukując rozwiązania problemów, czy zbierając informacje, lub niekiedy nawet przypadkowo trafiając na możliwość pobrania ciekawej rzeczy, często bez zastanowienia pobiera ją i uruchamia. Czasami nawet wiedząc czego poszukujemy, dajemy się zwieść pozorom.

Najczęściej szkodliwe oprogramowanie, kryje się także w programach, które są reklamowane jako darmowe. Unikajmy więc wszelkiego rodzaju banerów „free download” czy też „free software”. Jeśli program jest darmowy, to z pewnością znajdziemy go na stronie producenta lub w zaufanym serwisie z plikami. Jeżeli już musimy pobrać podejrzany plik, to zróbmy to, ale z zachowaniem środków ostrożności. Powinniśmy zaopatrzyć się oprogramowanie antywirusowe, które jest niezbędne w przypadku pobierania zawartości z sieci.


O czym warto pamiętać i jakich zasad przestrzegać by ustrzec się przed problemami?
Należy pamiętać, aby unikać pobierania wszelkiego rodzaju plików z podejrzanych stron internetowych, nie pobierajmy niczego z witryn do złudzenia przypominających inne popularne serwisy, gdyż często właśnie tam znajduje się szkodliwe oprogramowanie.

Pobierając aplikacje, starajmy się to robić z oficjalnych kanałów pobierania, a więc ze stron producenta, czy z serwisów godnych zaufania, z których nie raz już pobieraliśmy pliki. Jeśli nie jesteśmy pewni czy pobierając pliki z danej strony, nie narazimy się na zagrożenie, możemy spróbować znaleźć o niej informacje w wyszukiwarkach internetowych.

Unikajmy jednak poszukiwania samych plików w wyszukiwarkach, gdyż wynikami mogą być odnośniki do podejrzanych stron. Jeśli jednak już ich szukamy, to lepiej robić tego nie przez wyszukiwarkę, ale w największych serwisach zbierających sprawdzone pliki, choćby takie jak MajorGeeks, czy w dziale pliki serwisu benchmark.pl. Operatorzy dużych witryn WWW muszą przestrzegać prawa i nie mogą narażać się na promowanie piractwa, czy treści naruszających prawo, w tym także plików zarażonych wirusami, trojanami i innymi śmieciami.

Pobrane pliki dobrze jest od razu przeskanować programem antywirusowym, jeżeli zawierają szkodliwe oprogramowanie, zainstalowany w systemie antywirus podejmie próbę ich wyleczenia lub usunięcia. Pamiętać jednak należy, że posiadanie antywirusa nie gwarantuje pełni bezpieczeństwa. Możemy bowiem trafić na szkodniki, których antywirus nie rozpoznaje, albo które potrafią oszukać oprogramowanie zabezpieczające. Dlatego dobrze jest często aktualizować bazę sygnatur wirusów w programie antywirusowym, a ponadto zwracać uwagę na pobierane pliki.

Warto też zaopatrzyć się w aplikację Spybot, która może ochronić nasz komputer przed oprogramowaniem szpiegującym.

Dobrą ochroną są także różnego rodzaju programy typu firewall. Monitorują one ruch przychodzący do i wychodzący z komputera. Dzięki temu użytkownik ma kontrolę nad tym, które programy i w jaki sposób korzystają one z łącza internetowego. Większość tego typu aplikacji ma wbudowane profile obsługujące najpopularniejsze programy oraz gry, dzięki czemu po ich zainstalowaniu przeskanują one nasz system i ustalą od razu wyjątki pozwalające bezpiecznym aplikacjom na wysyłanie i pobieranie danych, a wszelkie podejrzane będą przedstawione użytkownikowi jako podejrzane - tu już trzeba samemu zdecydować czy zezwolimy programom na korzystanie z łącza sieciowego.


Czy pobierając muzykę lub filmy też narażam system komputera i siebie?
Uważajmy również, pobierając z internetu muzykę, filmy czy gry. Często pobierając komercyjne treści, narażamy się na złamanie postanowień licencyjnych i na konsekwencje prawne. Na stronach z piracką zawartością umożliwiających pobranie za darmo gier, filmów i muzyki często również kryją się wirusy, a pobierając z nich gry czy programy komputerowe często łamiemy prawo.

Niekiedy korzystając z sieci typu BitTorrent przy pobieraniu plików, również je udostępniamy i nawet jeśli chodzi o zwyczajne utwory, jakimi w rozumieniu polskiego prawa są pliki muzyczne i filmowe – łamiemy prawo.

Bardzo często korzystając z sieci BitTorrent wraz z pobieraną zawartością można dodatkowo otrzymać szkodliwe oprogramowanie, a niekiedy nawet pobrać zupełnie inny plik, który celem wprowadzenia nas w błąd został mylnie podpisany. Unikajmy również korzystania ze stron, które krzykliwie reklamują możliwość darmowego pobierania za ich pośrednictwem płatnej zawartości, w tym meczów, filmów, seriali, czy muzyki.


A co z tak zwanymi crackami do programów i gier?
Bardzo często poszukując sposobów na uruchomienie płatnych gier lub programów komputerowych, które zostały pobrane z sieci za darmo, można natrafić na tzw. cracki. O ile większość z nich okaże się skuteczna i pozwoli uruchomić grę lub program – choć jest to rzecz zabroniona prawnie, to również może dodatkowo zainfekować nasz system. Dlatego należy unikać takiej zawartości.


Zabezpieczaj się na kilka sposobów - warto!
Podsumowując, należy dobrze zabezpieczyć swój komputer, instalując skuteczne oprogramowanie antywirusowe, pamiętając jednak, że nie zapewni ono 100% bezpieczeństwa, a jedynie podniesie jego poziom. W każdej sytuacji powinniśmy kierować się rozsądkiem i pobierać oraz instalować jedynie sprawdzone rzeczy z zaufanych witryn internetowych - najlepiej z oficjalnych stron producentów oprogramowania czy z dużych i znanych serwisów trudniących się ich udostępnianiem. Pod żadnym pozorem nie sięgajmy po podejrzane pliki z sieci. Uważajmy również przy korzystaniu z sieci wymiany plików, gdyż często wraz z pobraną zawartością można otrzymać mały, nieproszony gratis.

Pamiętajmy też o nieotwieraniu ani o niepobieraniu załączników z podejrzanych e-maili, pochodzących od nieznanych nam osób.