Drukuj

Jaki komputer jest mi potrzebny?

A A A

Jaki komputer jest mi potrzebny?

Jaki komputer wybrać? Wybór komputera nie jest łatwym zadaniem. Zanim dokona się zakupu i wyda zazwyczaj niemałą sumkę, warto się zastanowić, by nie żałować, że nabyło się coś, co zamiast przynosić zysk lub rozrywkę tylko frustruje.

01 grudnia 2012

Najważniejsze jest określenie przeznaczenia komputera, czyli najważniejszych cech, które będą najczęściej wykorzystywane podczas jego pracy.

Kolejnym, niemal równie ważnym kryterium jest cena, gdyż to ona określa, jak mocną maszynę danego typu możemy nabyć.

Komputer do firmy lub biura - desktop
Komputer do firmy lub biura nie musi zazwyczaj odznaczać się rewelacyjną wydajnością i wyglądem, ma za to być tani. W takich przypadkach zazwyczaj wybiera się komputer w obudowie typu desktop lub tower, którą można postawić obok lub wręcz w biurku, gdy ma ono odpowiednie miejsce.

Wewnątrz obudowy najczęściej znajduje się płyta główna mająca zintegrowany tani procesor, kartę graficzną, dźwiękową i sieciową. Dodatkowo jest tam ilość pamięci wystarczająca do uruchomienia i sprawnego działania systemu operacyjnego oraz przechowywania podstawowych danych.

Komputer dla często podróżujących - laptop
Dla osób wymagających dostępu do danych nie tylko w pracy, ale także w domu lub podróży dobrym wyborem będzie laptop. Obecnie mamy na rynku ogromny wybór tego typu komputerów i niemal każdy w zależności od grubości portfela znajdzie coś dla siebie. Laptopy są w stanie pracować co najmniej 3-4 godziny na zasilaniu akumulatorowym, a droższe konstrukcje można używać nawet przez 8-10 godzin bez przerwy.

Komputer dla sporadycznie korzystających z komputera - netbook
Osobom starszym, które chcą mieć dostęp do internetu i dzieci lub wnuków, warto doradzić zakup taniego laptopa lub netbooka. Ekran, klawiatura, bezprzewodowa łączność WiFi i wbudowana kamera to wszystko, czego zwykle potrzebują.

Komputer dla osób odtwarzających filmy, przeglądających internet - nettop
Osoby, które chciałyby mieć niezbyt drogi komputer, który zapewniłby szybki dostęp do internetu, możliwość odtwarzania muzyki, filmów i zdjęć, a nie zależy im na mocy graficznej potrzebnej do grania, mogą pomyśleć o małych komputerach typu nettop zawierających napęd Blu-ray.

 

Po podłączeniu do sieci i telewizora zamiast monitora, dołączając bezprzewodowe klawiaturę i myszkę zyskujemy zestaw multimedialny z dostępem do internetu. Obudowy nettopów bywają bardzo estetycznie wykonane, dlatego mogą być nie lada ozdobą salonu, leżąc tuż obok telewizora.

Komputer dla osób ceniących wygląd i obsługę dotykiem - All-in-One
Jeśli komputer ma być wykorzystywany przez dziecko do nauki, panią domu w kuchni lub pokoju, a nawet w recepcji firmy, której zależy na prestiżu można zainwestować w komputer typu all-in-one. Tego typu maszyna składa się głównie z... monitora, w który wbudowano wszelkie inne podzespoły - jednostkę centralną i głośniki - prócz klawiatury i myszy.

Dodatkowo ekrany tego typu komputerów są dotykowe, co przy współpracy z systemem operacyjnym z odpowiednią nakładką doskonale sprawdza się przy sporadycznej pracy. Nowy system Microsoft Windows 8 świetnie sprawdzi się w tego typu maszynie.

Komputer dla graczy i grafików - desktop z mocnymi procesorem, grafiką i dużą dawką pamięci
Gracze i graficy zazwyczaj inwestują w szybkie procesory, sporo pamięci, pojemne dyski twarde, szybkie karty sieciowe i wydajne karty graficzne. To cechy, które sprawiają, że komputery zawierające te elementy są dość drogie, chłodzenie bywa głośne, a pobór prądu dość spory.

Uwaga: Nigdy nie wybierajcie komputera po samym wyglądzie, a jeśli w sklepie zawyrokujecie sprzedawcy, że chcecie kupić komputer, a on od razu zapyta ile pieniędzy chcecie wydać, to odwracajcie się na pięcie i szukajcie innego sklepu. Podstawowe pytania sprzedawcy powinny brzmieć: Kto będzie korzystał z komputera i do czego ma być on przeznaczony. Dopiero kolejne pytania powinny dotyczyć budżetu, jaki chcecie przeznaczyć na zakup komputera.