Drukuj

Jak zrobić bootowalnego pendrive z Windows lub Linux?

A A A

 Jak zrobić bootowalnego pendrive z Windows lub Linux?

Bootowalny pendrive, czyli przenośna pamięć zawierająca pliki instalacyjne, automatycznie uruchamiana po włączeniu komputera to wygodny i praktyczny sposób na instalację systemu operacyjnego. Jego stworzenie nie wymaga tajemnej wiedzy i nie powinno sprawić kłopotu nawet początkującemu użytkownikowi.

Tomasz Nowak | 11 2015

Istnieje wiele sposobów na utworzenie bootowalnego pendrive'a, a w sieci dostępne są rozmaite narzędzia. Ja przedstawię dwa: WinToFlash, dzięki któremu można stworzyć pendrive'a z systemem Windows oraz UNetbootin, który umożliwi utworzenie nośnika z Linuksem.

WinToFlash

Jest to darmowy program, który należy pobrać z oficjalnej strony i rozpakować w dowolnym miejscu na dysku. Następnie w powstałym po rozpakowaniu folderze należy wyszukać plik WinToFlash.exe i uruchomić go. Interfejs jest w języku angielskim, jednak szybko można go zmienić na polski. W tym celu należy kliknąć zakładkę Service → Options → Language i z rozwijanej listy wybrać język polski.

Aby rozpocząć tworzenie bootowalnego pendrive'a należy kliknąć przycisk na środku ekranu.

WinToFlash

Następnie należy wybrać napęd CD (bądź plik ISO po zaznaczeniu odpowiedniej opcji) oraz nośnik USB.

WinToFlash - wybór dysku

Po kliknięciu „Dalej” pojawi się ostrzeżenie, że proces formatowania oznacza utratę danych na nośniku, a po jego zaakceptowaniu rozpocznie się właściwy proces tworzenia.

WinToFlash - formatowanie

Po kilku minutach pojawi się okno z informacją, że cały proces został zakończony pomyślnie i z utworzonego nośnika można już uruchomić instalator Windows.

 

UNetbootin

UNetbootin, również jest darmowym programem i można pobrać go ze strony. Podobnie jak WinToFlash, również nie wymaga instalacji. Wystarczy uruchomić pobrany plik z rozszerzeniem .exe. Program jest dostępny jedynie w języku angielskim, jednak jego obsługa nie powinna stanowić wielkiego problemu.

UNetbootin - wybór źródła

Po uruchomieniu, mamy dwie opcje do wyboru: Distribution (czyli dystrybucja Linuksa) oraz Diskimage (czyli obraz dysku w formacie .iso). Opcję pierwszą wybieramy wtedy, kiedy nie dysponujemy wybraną dystrybucją Linuksa. Program sam ją pobierze i zainstaluje na nośniku USB. Opcja druga jest znacznie szybsza (gdyż pomijany jest proces pobierania) i klikając przycisk z trzema kropkami możemy wybrać odpowiedni obraz .iso.

UNetbootin - kopiowanie plików

Na samym dole pozostaje wybrać literkę dysku odpowiadającą naszemu nośnikowi USB oraz nacisnąć przycisk OK.

Proces kopiowania systemu na nośnik USB trwa od kilku do kilkunastu minut. Po zakończeniu, pojawi się okno z dwoma przyciskami - „Reboot Now”, który pozwoli na zrestartowanie komputera oraz „Exit”, który zakończy działanie programu.