Drukuj

Jak używać pulsometru podczas uprawiania sportu?

A A A

Jak używać pulsometru podczas uprawiania sportu?

Monitor pracy serca dopasuje wydolność naszego organizmu do aktywności. Dzięki jego użyciu poznamy możliwości własnego ciała i zabezpieczymy je przed groźnymi przypadłościami.

25 2017

Pulsometrów używa wielu sportowców wyczynowych, ale przede wszystkim przydają się one osobom, które przygodę ze sportem dopiero zaczynają, ponieważ dzięki temu urządzeniu można dopasować indywidualnie plany treningowe do parametrów takich jak wiek, waga czy rodzaj preferowanej aktywności.

Trening z pulsometrem

Nowoczesne smartwatche są wyposażone w bardzo czułe monitory pracy serca, pokazujące przede wszystkim aktualne tętno. Obok tej podstawowej funkcji smartwatche pokazują także liczbę spalonych kalorii, pomiar dystansu, posiadają krokomierz i wskaźnik aktywności.

Sportowcy zwracają największą uwagę na dwie wartości tętna:

  • Maksymalne (HRmax) – to najszybsze tętno, jakie możemy u siebie zaobserwować. Występuje w trakcie najintensywniejszego wysiłku.
  • Tętno spoczynkowe (HRmin) – najniższa częstotliwość, z jaką może bić nasze serce. Mierzy się je podczas wypoczynku, najlepiej rano po przebudzeniu.

Na to, jak poszczególne rodzaje tętna kształtują się u Ciebie, wpływa to, jak długo odpoczywasz, czy i jakim stresorom podlegasz, czy przyjmujesz leki, czy pijesz kawę i ile masz lat. Do zewnętrznych czynników należy pogoda, pora dnia, wysokość nad poziomem morza. Te wszystkie czynniki bierze pod uwagę pulsometr, kiedy tworzy dla Ciebie indywidualny profil treningu.

Wyznacz swoją strefę tętna

Jest wiele błędnych przekonań, które mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia serca, a nawet do śmierci sportowca. Jednym z nich jest pewność, że ćwiczymy po to, aby zwiększyć tętno. A przecież w uprawianiu sportu nie chodzi o to, aby nadwyrężyć układ sercowo-naczyniowy, ale by poprawić swoją kondycję przy maksymalnej ochronie serca. Pulsometr dba o to, aby wydajność organizmu podwyższyła się, natomiast tętno pozostało na stabilnym poziomie. Jeśli widzimy, że podczas treningu tętno nadmiernie wzrasta, powinniśmy zmniejszyć wysiłek lub odpocząć. Ale przede wszystkim już na początku treningu wyznaczmy sobie swoją strefę tętna i taki zakres aktywności ustawmy na pulsometrze.

Strefy tętna można wyznaczyć na różne sposoby. Joe Friel, ceniony trener sportów wytrzymałościowych i autor książki „Trening z pulsometrem”, proponuje ustalenie tzw. tętna progu mleczanowego. Aby znaleźć tę wartość, trzeba biec przez 30 minut równym tempem, jak najszybszym, i używając pulsometru, zmierzyć średnie tętno z ostatnich 20 minut. Na postawie tego, jaka wartość nam wyjdzie, przypisujemy się do odpowiedniej strefy, która sugeruje nam, czy możemy biegać truchtem, czy biegiem ciągłym, przez 10 czy też przez 40 minut. Mamy tym samym gotowy plan treningowy – do kolejnego pomiaru wystarczy się go trzymać i jedynie kontrolować pracę serca, używając pulsometru.

Pulsometr może pomóc w dostosowaniu intensywności ćwiczeń do możliwości organizmu. Takie ćwiczenia będą znacznie bezpieczniejsze i efektywniejsze, gdyż nasze ciało nie będzie narażone na przetrenowanie.