Drukuj

Jak przyspieszyć działanie Androida?

A A A

Jak przyspieszyć działanie Androida?

Jeśli nasz superszybki smartfon z Androidem nagle zaczyna działać nieco wolniej, a aplikacje otwierają się dłużej, to znak, że dzieje się coś niedobrego. Na szczęście istnieją proste sposoby żeby ponownie przyspieszyć pracę telefonu.

Tomasz Nowak | 20 2015

Usuń zbędne aplikacje

Pierwszym krokiem powinno być pozbycie się zbędnych aplikacji. Często instalujemy aplikację, żeby „zobaczyć jak działa”, a później z niej nie korzystamy i zapominamy, że w ogóle istnieje. A ona nadal tam jest, niepotrzebnie zajmuje miejsce, a niejednokrotnie potrafi też zużywać cenne zasoby telefonu (jeśli działa w tle).

Pobrane programy Android

Aby odinstalować niepotrzebne aplikacje należy wejść w Ustawienia → Aplikacje, a tam zainteresować się zakładką „Pobrane”. Jest to najbardziej uniwersalna metoda, jednak niektórzy producenci umożliwiają usuwanie aplikacji z poziomu launchera. Wystarczy przytrzymać ikonkę danego programu i przeciągnąć ją w kierunku ikony kosza, bądź słowa odinstaluj. Wszystko zależy od tego z jakiego launchera korzystamy lub kto jest producentem naszego telefonu. Możliwości jest wiele, jednak z reguły opcja ta nie jest szczególnie ukryta i łatwo ją znaleźć.

Usunąć aplikacje można też z poziomu Sklepu Google Play wybierając zakładkę „Moje aplikacje”. Tam wystarczy wyszukać niechciany program i po jego wybraniu nacisnąć przycisk „odinstaluj”.

 

Zwolnij miejsce

Miejsce w pamięci telefonu (nie mówię o pamięci RAM), oprócz zbędnych aplikacji, zajmują także przeróżne pliki. Nieudane zdjęcia, przestarzałe dokumenty, czy muzyka o której już dawno zapomnieliśmy, a wciąż zalega w telefonie. W przypadku zdjęć, czy filmów sprawa jest prosta – wystarczy wejść w Galerię, wybrać niechciane elementy i je usunąć.

Ccleaner Android

W przypadku innych typów plików trzeba skorzystać z menedżera plików. Z reguły jest on domyślnie zainstalowany na urządzeniu (ponownie – wszystko zależy od tego kto jest producentem naszego telefonu), jednak czasem trzeba go zainstalować samemu (bądź też zmienić jeśli ten wbudowany nie odpowiada naszym preferencjom). Przykładem takiej aplikacji jest np. ES File Explorer, czy ASTRO File Manager.

Usuwajmy tylko te pliki, co do których mamy pewność, że nie będą nam potrzebne. O ile bez specjalnych uprawnień nie da się usunąć plików systemowych, tak dane aplikacji (np. zapisane gry) już tak.

 

Wyczyść pamięć cache

Pamięć cache aplikacji (zwana również pamięcią podręczną), jest zapełniana przez najczęściej wykorzystywane dane (np. miniaturki obrazów), w celu usprawnienia działania aplikacji. I choć większość programów potrafi tak zarządzać pamięcią cache, że użytkownik nie musi się o nią martwić to są jednak takie, które nie radzą sobie z tym tak dobrze. Jeśli dana aplikacja zaczyna działać nieprawidłowo, a system zaczyna zwalniać, to wyczyszczenie pamięci cache z pewnością pomoże.

Pamięć podręczna Android

Aby to zrobić należy wejść w Ustawienia → Aplikacje i tam po wybraniu odpowiedniego programu, kliknąć Wyczyść pamięć podręczną. Można też posłużyć się programami typu CCleaner, czy Clean Master, które automatycznie czyszczą pamięć cache wszystkich aplikacji.

 

Zmień kartę pamięci

Nie wszystkie smartfony są wyposażone w slot na karty pamięci, jednak jeśli mamy taką możliwość i korzystamy z karty, to i tym elementem warto się zainteresować. A dokładniej zwrócić uwagę na klasę karty, która określa prędkość odczytu i zapisu. Im wyższa klasa, tym lepiej. Jeśli na karcie pamięci instalujemy aplikacje, to klasa 10 będzie najlepszym wyborem i chociaż będzie to wariant nieco droższy, to z pewnością się opłaci. Warto też kupować karty znanych producentów, gdyż ich żywotność będzie znacznie dłuższa. Na tym elemencie nie warto oszczędzać, jeśli liczymy na niezawodność.

 

Zmień launcher

Choć launcher nie odpowiada za cały system, to jednak spełnia ważną rolę w funkcjonowaniu telefonu. W przypadku smartfonów z najwyższej półki zwykle nie ma problemów z domyślnym launcherem, jednak na starszych urządzeniach nie zawsze jest tak różowo. W takich wypadkach pomaga zainstalowanie alternatywnego launchera, takiego jak Apex Launcher, czy Nova Launcher. Nie dość, że mają one wiele możliwości konfiguracji (a co za tym idzie możemy je dopasować dokładnie do naszych preferencji), to działają również o wiele szybciej.

Launcher Android

Powróć do ustawień fabrycznych

Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą, to zawsze zostaje powrót do ustawień fabrycznych. Jest to najbardziej drastyczny krok, gdyż usunie wszystkie dane, zainstalowane aplikacje i ustawienia. Jednak czasem takie rozwiązanie jest konieczne, żeby rozwiązać pewne problemy.

Ustawienia fabryczne - Android

Aby powrócić do ustawień fabrycznych należy wejść w Ustawienia → Kopia i kasowanie danych → Ustawienia fabryczne

Zobacz również: