Drukuj

Jak pobierać pliki z Internetu?

A A A

Jak pobierać pliki z Internetu?

Internet jest pełen treści, które można pobrać na swój komputer. Są to zdjęcia, programy, filmy, poradniki, a nawet książki. Podobnie jak różnorodne są typy plików i ich zawartość, również techniki odnajdowania i pobierania plików są różne. Wszystko zależy od tego, czego poszukujesz.

01 grudnia 2012

Pliki na stronach internetowych
Jeśli chcesz pobrać całą stronę internetową, która jest otwarta w przeglądarce, skorzystaj z metody „Zapisz jako…” w przeglądarce internetowej. Jako typ zapisywanego pliku należy wybrać archiwum strony internetowej. Wynikowy dokument będzie miał postać archiwum z rozszerzeniem. MHT. Możesz je ponownie otworzyć w przeglądarce także w trybie online. W ten sposób możesz zapisać wszystkie treści tekstowe i obrazki. Niestety ten sposób pobierania nie pozwoli zapisać zmiennych treści ani materiałów strumieniowanych.

Jeśli zależy ci na pobraniu jedynie grafiki umieszczonej na stronie, należy zaznaczyć ją prawym kursorem myszy, a następnie z menu kontekstowego wybrać Zapisz obrazek jako.

Programy antywirusowe instalowane na komputerze monitorują pobierane pliki i gdy są one podejrzane informują o tym jednocześnie blokując dostęp do pliku.

Często pliki do pobrania ukryte są pod linkami. Może to być zwykły link tekstowy z opisem linkowanego materiału lub grafika, na którą trzeba po prostu kliknąć. Gdy przeglądarka nie obsługuje danego formatu, będziesz musiał zdecydować, jaką aplikacją otworzyć dany plik, lub zapisać go na dysku komputera.  Możesz także kliknąć prawym przyciskiem myszy na link i wybrać z menu kontekstowego Zapisz element docelowy jako. Ta technika zadziała tylko wtedy, gdy link prowadzi bezpośrednio do danego pliku. Trzeba również pamiętać, że niektórzy deweloperzy stron blokują pobieranie obrazków za pomocą poleceń z menu kontekstowego.

Przydatny do zapisu wyświetlanej w oknie przeglądarki treści jest skrót CTRL + S.

Podczas pobierania plików z internetu istotne jest także miejsce ich zapisywania. Domyślnie przeglądarki zapisują pliki w katalogu użytkownika w folderze pobierania (Downloads). Możesz jednak zmienić ścieżkę zapisu w ustawieniach programu lub wskazywać docelowy folder za każdym razem podczas pobierania pliku.

Pliki na stronach WWW, których nie da się pobrać bezpośrednio za pomocą przeglądarki, to najczęściej multimedia. Jeśli zapisywane są one w pamięci cache przeglądarki, możesz je spróbować wydobyć za pomocą aplikacji takiej jak np. dodatek Cache Viewer Continued dla Firefoxa czy Opera Cache Viewer. Wyświetlają one zawartość pamięci podręcznej. Wideo z serwisów hostingowych jak YouTube można pobrać za pomocą aplikacji typu YouTube Downloader.

Oprócz przeglądarki możesz również korzystać z serwisów hostujących pliki. W takiej sytuacji, aby pobrać plik, musisz dysponować odpowiednim linkiem, który powinna ci udostępnić osoba współdzieląca się plikiem za pomocą internetu.

Pliki na serwerach FTP
Pliki w sieci mogą być umieszczane również na serwerach FTP (File Transfer Protocol). Aby pobrać z takiego serwera plik, musisz dysponować jego adresem, a także kontem użytkownika. Wiele serwisów publicznie udostępniających zasoby FTP pozwala korzystać z nich anonimowo.

Do pobierania plików poprzez FTP można wykorzystać przeglądarkę internetową, ale najlepszym rozwiązaniem jest dedykowana aplikacja. Może to być klient wbudowany w menedżera plików, na przykład Total Commander, albo niezależna aplikacja, na przykład SFTP. W tym drugim przypadku masz dodatkowo możliwość bezpiecznej komunikacji z serwerem FTP. Jest to przydatne,  gdy korzystasz z prywatnego konta FTP.

Inne protokoły transferu
W przypadku, gdy pliki w sieci udostępniane są za pomocą protokołów obsługiwanych przez sieci P2P, na przykład BitTorrent, koniecznie może być zainstalowanie odpowiedniego klienta P2P lub rozszerzenia dla przeglądarki, która będzie wspierała dany standard. Opera oferuje podstawową obsługę standardu BitTorrent, ale jest ona bardzo ograniczona.

Wspomaganie pobierania
Podczas jednoczesnego pobierania wielu plików warto zapanować nad tą operacją. Pomocne są w tym przypadku wbudowane w przeglądarki menedżery pobierania. Jeszcze większą funkcjonalność oferują zewnętrzne aplikacje wspomagające pobieranie. Są bardzo przydatne nawet w czasach szerokopasmowych łączy.

W Operze, Firefoxie, Google Chrome i Internet Explorerze (od wersji 9) wbudowany menedżer pobierania wywołasz skrótem CTRL + J. Okno pobierania wyświetla listę wszystkim pobranych plików (do momentu skasowania historii tych zdarzeń). Pozwala wznowić i przerwać pobieranie, a także otworzyć katalog, w którym został zapisany plik (przydatne, gdy zapomnimy lokalizacji).

Wśród zewnętrznych akceleratorów na uwagę zasługuje Download Akcelerator Plus (DAP), a także jDownload. Obie aplikacje są darmowe, a jDownload można użytkować nawet komercyjnie. Programy te ułatwiają kontrolowanie aktualnej wydajności łącza, planowanie pobierania, a dzięki ogromnej liczbie wspieranych serwisów hostingowych, witryn z multimediami i protokołów pobierania, są w stanie ściągnąć na dysk użytkownika prawie każdy plik, który da się pobrać. 

Uwaga na prawa autorskie
Gdy zdecydujesz się na pobranie plików z sieci, sprawdź, na jakiej licencji są one udostępniane. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, jeśli chcesz taki plik, na przykład zdjęcie, rozpowszechnić czy wykorzystać w inny sposób. Jeśli licencja na to nie zezwala, wykorzystując taki plik do innych niż użytek osobisty celów, będziesz postępował podobnie jak pirat korzystający z nielegalnego oprogramowania.