Drukuj

Do czego służy kod QR?

A A A

Do czego służy kod QR?

QR Code to dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod graficzny opracowany w 1994 roku przez firmę Denso-Wave.

Krzysztof Smosma | 04 2013

Dzięki możliwości kodowania znaków Kenji/Kana, kod QR stał się niezwykle popularny w Japonii. Praktycznie jedynym ograniczeniem dotyczącym zastosowań kodów QR jest nasza wyobraźnia.

Niedawno na nowy pomysł zastosowania kodów QR wpadła firma Mercedes-Benz. Idea polega na tym aby umieścić w samochodzie kod QR odnoszący się do schematu technicznego danego auta. W ten sposób ratownicy zamiast przeszukiwać karty ratunkowe, po zeskanowaniu kodu QR otrzymają dokładne instrukcje jak pomóc uwięzionym wewnątrz ludziom.

Kolejnym przykładowym zastosowaniem kodów QR jest umieszczenie ich na plakatach filmowych. Osoby, które skanują taki kod na swoich smartfonach, czy też tabletach, zostaną w prosty sposób przekierowane do strony WWW, w której będą mogli obejrzeć trailer filmu.

 

Bardzo ciekawie prezentują się również wizytówki z nadrukowanym kodem QR. Użytkownik po zeskanowaniu obrazka może zobaczyć szczegółowe dane kontaktowe właściciela wizytówki, które nie zmieściły się na wizytówce, a także zostać odesłany do obrazka, filmu, czy też lokalizacji biura na mapach google.

Istnieją również kody automatyzujące pewne czynności takich jak wysyłanie SMS'ów, czy wiadomości e-mail. W ten sposób zamiast ręcznie pisać wiadomość, można zeskanować kod i zaakceptować wysłanie wiadomości.

Oprócz tego w omawianym dwuwymiarowym obrazku zakodowane mogą być: wiadomości, wydarzenia (dodanie do kalendarza wydarzenia o określonej dacie, godzinie i miejscu), dane sieci Wi-Fi (informacje pozwalające automatycznie połączyć się z siecią Wi-Fi np. w kawiarni) i wiele innych.

W najnowszej produkcji Ubisoft’u - Assassins Creed 4: Black Flag również zostały użyte kody QR. Gracz zwiedzając świat może natknąć się na notatki z kodami QR.

Jak wygenerować kod QR

Aby utworzyć swój kod QR należy skorzystać z jednego z dostępnych generatorów. Przykładem może być strona qr-code-generator.com - dostępna również w wersji polskiej pod adresem pl.qr-code-generator.com.

Generator pozwala na utworzenie kodów obrazkowych zawierających tekst, gotową wiadomość SMS, wiadomość e-mail, vCard z danymi osobowymi czy nawet link do strony. Dodatkowo w ostatnim przypadku możliwe jest utworzenie dynamicznego kodu QR - dostępne dopiero po rejestracji.

Jak odczytać kod QR

Aby odczytać kod QR należy posiadać telefon obsługujący Java J2ME MIDP 2.0, CLDC 1.1 lub dowolne urządzenie wyposażone w aparat fotograficzny i system Android, Symbian, Windows Phone lub iOS. Następnie należy zeskanować kod za pomocą jednej z dostępnych aplikacji, na przykład QR Code Reader oraz zdecydować czy urządzenie ma wykonać daną operację, do której odnosi się fotokod.

Sprawdź działanie swojego czytnika QR i zeskanuj poniższy kod:

Dowiedz się co to jest NFC klikając TUTAJ.