Drukuj

Czym różni się Windows 8 od Windows 7?

A A A

Czym różni się Windows 8 od Windows 7?

Windows 8 (8.1) to obecnie najnowszy system operacyjny Microsoftu. Nowe dzieło giganta z Redmond uznawane jest za jeden z jego najbardziej kontrowersyjny produktów między innymi przez zerwanie z wieloletnią tradycją – zamiast wszystkim znanego „menu start” wprowadzono „kafelki”.

Krzysztof Smosma | 10 2014

Pierwszym graficznym elementem, który sprawia, że Windows 8 znacznie różni się od swojego poprzednika jest interfejs Modern UI. W znacznym stopniu przypomina on kafelkowy interfejs znany użytkownikom Windows Phone. Po aktualizacji systemu do wersji Windows 8.1 istnieje możliwość zmiany ustawień tak, aby po włączeniu komputer automatycznie wyświetlał tradycyjny pulpit.

Windows 8 - kafelki

Po dotarciu do tradycyjnego pulpitu, dostrzec można kolejną różnicę – brak przycisku start. W Windows 8 przycisk start pojawia się po przesunięciu wskaźnika myszy w lewy dolny róg ekranu – po aktualizacji do Windows 8.1 przycisk ten jest już widoczny bez przerwy. Po wciśnięciu go nie otworzy się jednak znane z wielu poprzednich edycji systemu „menu start” – użytkownik klikający w przycisk start zostanie odesłany do panelu start.

Windows 8 - pulpit

Kolejną nowością jest lista aplikacji wysuwająca się z lewej strony ekranu, kiedy użytkownik przesunie kursor z przycisku start wzdłuż lewej krawędzi. Pozwala ona na szybkie przełączanie się między tradycyjnym pulpitem, a kafelkowymi aplikacjami.

Windows 8 - lista aplikacji

Za prawą krawędzią ekranu zostało również ukryte menu, które z kolei kryje skróty do wyszukiwarki, opcji udostępniania, panelu start, urządzeń oraz ustawień. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż ustawienia dostosowują się do aktualnie wyświetlanego na ekranie programu.

Windows 8 - pasek ustawień

Nowym dodatkiem jest sklep z aplikacjami. Co ciekawe znaleźć można tutaj niemal identyczny zestaw gier i programów co w przypadku mobilnego Windows Phone 8. Niestety nie wszystkie działają jak należy, ale sytuacja stopniowo się poprawia. Tego typu mini aplikacje wyglądają atrakcyjnie i znacznie ułatwiają dostęp do informacji, pogody, poczty, radia internetowego czy wirtualnych notatek.

Tradycyjny pulpit również został poddany lekkiej modyfikacji. Jak się okazuje, ramka okienek nie jest już przezroczysta – lekką przezroczystość zachował jedynie pasek zadań, jednak został on pozbawiony efektu rozmycia. Dodatkowo system potrafi teraz dopasować kolor okienek oraz paska zadań do aktualnej tapety – przydatna funkcja, kiedy użytkownik załadował zbiór tapet o różnej kolorystyce.

Kolejnym poprawionym elementem jest menadżer zadań, który obecnie dostępny jest w dwóch wersjach. Pierwsza (standardowa) pokazuje jedynie jakie programy pracują oraz pozwala użytkownikowi je zamknąć. Druga bardzo przypomina wyglądem menadżer znany z Windows Vista i 7. Istotnymi różnicami są tutaj z całą pewnością zakładki „procesy” i „wydajność”, które są teraz znacznie bardziej czytelne. Ciekawym rozwiązaniem jest również przeniesienie funkcji pozwalającej na zarządzanie programami, które maja się uruchamiać przy starcie systemu właśnie do menadżera zadań (zakładka uruchamianie).

Nie możemy pominąć lekko zmienionego menadżera kopiowania plików, który wyświetla teraz wykres prędkości zapisywania pliku na wybranym nośniku danych.

Oprócz dobrze widocznych zmian w interfejsie graficznym, w systemie operacyjnym Windowsie 8 zaszły również pewne zmiany, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale poprawiają komfort pracy. Przede wszystkim znacznie poprawiono wydajność systemu. Dodatkowo jeśli korzystamy z dysku SSD system uruchamia się w kilka sekund, skraca się również czas uruchamiania programów, choć w tym miejscu warto wspomnieć, że w dalszym ciągu pojawiają się problemy z kompatybilnością niektórych aplikacji.

Podobnie jak w Windows 7, również w przypadku Windows 8 wraz z systemem instaluje się usługa Windows Defender. Jak się jednak okazuje w nowszej odsłonie systemu jest to pełen pakiet antywirusowy, bardziej przypominający wyglądem Microsoft Security Essentials niż Windows Defender znany z poprzedniej wersji systemu operacyjnego.

Nowy produkt Microsoftu został również wyposażony w filtr Smart Screen – do tej pory spotykany jedynie w przeglądarce Internet Explorer. Zadaniem tego filtru jest skanowanie plików pobieranych za pośrednictwem przeglądarek i blokowanie uruchamiania tych, które w bazie Microsoftu widnieją jako „groźne”.

Wiele osób ucieszy również fakt, iż większość urządzeń, które pracowały poprawnie pod kontrolą systemu Windows Vista lub 7, bez problemu powinna współpracować również z Windows 8 – większość sterowników przeznaczonych dla Windows Vista/7 da się z powodzeniem zainstalować na Windows 8.