Drukuj

Czym się różni laptop od komputera stacjonarnego?

A A A

Czym się różni laptop od komputera stacjonarnego?

Komputer stacjonarny i laptop to urządzenia, które służą w zasadzie do tych samych celów. Jednakże ich budowa i wyposażenie znacznie się od siebie różnią. 

01 grudnia 2012

Laptop zapewnia mobilność - jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi będących w ciągłym ruchu. Komputer stacjonarny docenią gracze i inny użytkownicy intensywnie wykorzystujący komputer.

Komputer stacjonarny
Komputer stacjonarny, jak wskazuje sama nazwa, służy do pracy, rozrywki czy zabawy w miejscu, gdzie zostanie zmontowany i ustawiony. Zazwyczaj składa się on z jednostki centralnej - obudowy, która zawiera w swoim wnętrzu zasilacz, płytę główną z procesorem i pamięcią operacyjną, kartę graficzną, układ dźwiękowy i moduł sieciowy.

Dane przechowuje się na jednym lub wielu dyskach twardych (HDD lub SSD), a dodatkowo można zamontować jeden, lub wiele różnych napędów optycznych CD/DVD/Blu-ray.

Aby można było na nim pracować potrzeba jeszcze klawiatury i myszy do komunikowania się i zarządzania obiektami interfejsu w systemie operacyjnym, a także monitora, na którym będzie wyświetlany obraz.

Wspomnieliśmy wcześniej, że obudowa komputera stacjonarnego może pomieścić kilka dysków twardych i napędów płyt optycznych. Jednakże to nie wszystko, gdyż w większości przypadków bez problemu można rozbudowywać i modyfikować taki komputer uaktualniając choćby pamięć czy procesor.

Nie ma też problemu, by wymienić słabszą kartę na mocniejszy model lub wręcz dołożyć jedną albo i od razu trzy dodatkowe i połączyć je w trybie SLI, lub CrossFire znacząco zwiększając moc w grach lub programach graficznych.

Komputer stacjonarny przeważnie znajduje zastosowanie w biurach, domach i instytucjach, gdzie wynoszenie danych zgromadzonych na dyskach twardych jest niewskazane. Do komputera stacjonarnego możemy podłączyć zazwyczaj od 1 do 6 monitorów i pracować na nich jednocześnie.

Laptopy i notebooki
Laptopy są komputerami łączącymi wiele cech desktopów, lecz w odróżnieniu od nich są przeznaczone do pracy w różnych miejscach - można je swobodnie przenosić. Ważą one zazwyczaj od 1, do około 3 kg i w większości przypadków schować je można do aktówki, torby lub plecaka i zabrać w podróż.

Obecnie osoby korzystające z laptopów w kawiarniach, czytelniach, szkołach lub pociągach nie wzbudzają żadnego zdziwienia.

Laptop łączy w niewielkiej obudowie podobne podzespoły, jakimi dysponuje całe stanowisko komputera stacjonarnego. Znajdziemy tu ekran monitora o przekątnej zazwyczaj od 10 do 18 cali, klawiaturę i gładzik, który zastępuje myszkę.

W obudowie, na płycie głównej, zamontowany jest procesor, układ graficzny, karty sieci przewodowej i bezprzewodowej (Wi-Fi), mały, 2,5-calowy dysk twardy, a często też napęd optyczny.

Wewnątrz zintegrowano również akumulator, który zapewnia możliwość pracy urządzenia bez dostępu do zasilania sieciowego. W najnowszych konstrukcjach czas pracy mobilnej dochodzi do 10 godzin z włączonym modułem Wi-Fi – to w praktyce cały dzień pracy w terenie.

Mankamentem zazwyczaj może być fakt, że wymiana pamięci, procesora i systemu graficznego jest niemożliwa lub mocno utrudniona (w niektórych modelach jest to jednak możliwe).

Moc mobilnej maszyny bywa niższa od komputera stacjonarnego w podobnej cenie.

Laptopy lub notebooki sprawdzają się również w charakterze uniwersalnego komputera, przeznaczonego dla całej rodziny, zastępując tym samym dużego desktopa.

Od kilku już lat obserwowany jest postępujący trend wypierania komputerów stacjonarnych przez laptopy. Użytkownicy cenią sobie bardziej mobilność i kompaktowe rozmiary ponad moc oraz duże możliwości rozbudowy.