Drukuj

Czy lepiej używać e-maila przez lokalny program pocztowy czy przez usługę internetową?

A A A

Czy lepiej używać e-maila przez lokalny program pocztowy czy przez usługę internetową?

Poczta internetowa, w skrócie e-mail, to oprócz informacji SMS jedna z najpopularniejszych form komunikacji w epoce cyfrowej. Do popularyzacji e-maila przyczyniła się jego darmowość. Oczywiście są dostępne płatne usługi pocztowe, które dedykowane są zastosowaniom biznesowym, ale zwykły internauta może wybierać spośród dziesiątek ofert bezpłatnego dostępu do poczty.

31 października 2014

Poczta e-mail wysyłana jest i odbierana za pośrednictwem komputerów pełniących funkcję serwerów pocztowych. Zwykle jest to komputer twojego dostawcy internetowego lub, co zdarza się częściej, usługa oferowana przez zewnętrzne firmy, takie jak Google (poczta w domenie gmail.com), Yahoo (poczta w domenie yahoo.com) czy o2 (poczta w domenie tlen.pl).

Gmail - przeglądarka

Użytkownik internetowej poczty ma do wyboru dwie podstawowe opcje odbierania i przechowywania poczty. Obie wykorzystują serwery pocztowe, ale różnią się sposobem dostępu do treści korespondencji. Pierwsza metoda to skorzystanie z czytnika poczty zintegrowanego z usługą pocztową. Wtedy wszelkie operacje wykonujesz poprzez przeglądarkę internetową. Wszystkie e-maile, zarówno przychodzące, jak i wychodzące, przechowywane są na sieciowych serwerach. Nie trzeba nic instalować, konfigurować, wszystko robi się samo. Interfejs jest tak skonstruowany, że nie trzeba wielkich umiejętności, aby odnaleźć pożądaną funkcję. I choć każdy dostawca usług (Yahoo, Gmail, Otlook, itd.) ma swój własny interfejs, to wszystkie opierają się na prostocie. Zaletą jest również szybkość działania. Choć dużo zależy tu od jakości połączenia internetowego, to nawet przy wolniejszych łączach dostęp do naszych wiadomości powinien być błyskawiczny. Rozwiązanie proste i polecane osobom, które dopiero zaczynają przygodę z komputerami, bądź korzystają z poczty w mało wymagającym zakresie. Prostota niesie bowiem za sobą pewne ograniczenia. Możemy korzystać tylko z jednego konta naraz (aczkolwiek niektórzy dostawcy oferują opcję importowania wiadomości z innych kont). Jeśli korzystamy z różnych stopek, to nie zawsze ich ustawienie będzie proste. No i w przypadku problemów z Internetem, nie mamy też dostępu do archiwalnej poczty.

Druga technika to instalacja na komputerze użytkownika aplikacji do odbioru i wysyłania e-maili. Może to być wbudowane w system narzędzie (jak Windows Mail czy linuksowy mail), program pocztowy będący częścią pakietu biurowego (na przykład Outlook), albo inna dedykowana aplikacja, jak na przykład Mozilla Thunderbird czy The Bat. Po odpowiednim skonfigurowaniu aplikacji (dla każdego posiadanego konta pocztowego należy podać odpowiednie adresy serwerów pocztowych), e-maile (pobrane i wysyłane) zostają zapisane na twoim komputerze. Popularna przeglądarka Opera oferuje wbudowanego klienta poczty i jest to narzędzie lokalne. Nie należy go mylić z obsługą poczty za pomocą przeglądarki.

Wyboru sposobu zarządzania pocztą najlepiej dokonać na samym początku korzystania z danego e-maila. Przechowywanie całej poczty w chmurze internetowej i korzystanie poprzez przeglądarkę internetową gwarantuje dostęp do korespondencji z dowolnego miejsca na świecie i z dowolnego komputera czy urządzenia mobilnego, który ma dostęp do internetu. Gdy jednak nie będzie połączenia z siecią, również i poczta będzie nieosiągalna.

W przypadku lokalnie zainstalowanej aplikacji do odbioru czy wysyłania poczty również potrzebne jest urządzenie z dostępem do internetu, ale już samo przeglądanie pobranej, przeczytanej i wysłanej korespondencji może odbywać się w trybie offline. To podstawowa różnica pomiędzy pocztą odczytywaną poprzez usługę w przeglądarce a pocztą gromadzoną na komputerze użytkownika.
Przechowywanie całej poczty w sieci gwarantuje, że nawet awaria dysku w komputerze nie pozbawi cię wszystkich e-maili.

Dostęp do poczty poprzez dedykowaną aplikację pozwala komfortowo zarządzać korespondencją. Pobrane e-maile możesz wygodnie sortować, archiwizować, kopiować do innych folderów – porządkować w znacznie większym stopniu, niż umożliwia to usługa pocztowa w przeglądarce internetowej. Opcji konfiguracji jest naprawdę sporo. Właśnie mnogość ustawień jest jedną z głównych zalet klienta pocztowego. Lokalnie przechowywana poczta jest także natychmiastowo dostępna, a gdy twoje archiwa liczą tysiące e-maili, ich przeglądanie jest znacznie wygodniejsze niż poprzez przeglądarkę. 

Wadą może być szybkość działania. Program pocztowy (szczególnie w przypadku dużej ilości wiadomości) może wykazywać zwiększone zapotrzebowanie na zasoby komputera, a to oznacza, że może pojawić się spowolnienie w jego pracy. Oczywiście nie jest to norma, jednak powinniśmy być na to przygotowani. Dla niektórych użytkowników mnogość opcji może być też minusem, gdyż osoby które nie znają się zbyt dobrze na komputerach, mogą sobie nie poradzić ze wszystkimi ustawieniami. Z drugiej strony to właśnie duże możliwości konfiguracji i radzenie sobie z wieloma kontami naraz sprawiły, że klient pocztowy to rozwiązanie najczęściej stosowane w firmach, bądź też przez osoby, które intensywnie korzystają z poczty w zaawansowany sposób.

Pojemność skrzynki pocztowej lub możliwość korzystania z więcej niż jednego konta nie stanowią raczej ograniczenia w przypadku usług internetowych. Przykładowo Gmail oferuje ponad 10 GB miejsca i możliwość odbierania poczty również z innych serwerów pocztowych. Gdy jednak twoja poczta jest znacznie obszerniejsza, a zarządzanie kontami wymaga skomplikowanych reguł, lepiej zainstalować lokalnie program pocztowy.

Podsumowując. Lokalny program pocztowy jest optymalnym rozwiązaniem, gdy dostęp do poczty uzyskujesz z jednego komputera, liczba przesyłanych e-maili jest bardzo duża i gdy często odwołujesz się do archiwalnych materiałów. To także dobre rozwiązanie, gdy nie chcesz w sieci trzymać zbyt długo poufnej korespondencji. Warto pamiętać, że poczta przechowywane lokalnie w przypadku serwerów pocztowych korzystających z protokołu POP3 musi być w całości pobrana, aby móc ją przeczytać. Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z usługi, która oferuje dostęp poprzez protokół IMAP. Wtedy możesz samodzielnie decydować, które maile pobrać w całości - standardowo pobierane są jedynie nagłówki.

Dostęp poprzez usługę w przeglądarce internetowej to dobre rozwiązanie dla osób, których archiwa poczty nie pękają w szwach lub gdy użytkownikowi zależy na dostępie przede wszystkim do najnowszej poczty w trakcie połączenia z siecią. Ważna jest także swoboda dostępu, a także fakt, że nie musisz instalować na swoim komputerze żadnego dodatkowego oprogramowania. Dostęp do internetowej poczty poprzez przeglądarkę jest także wygodną opcją, gdy korzystasz z innych usług zlokalizowanych w chmurze współpracujących z twoim kontem pocztowym.

Można także próbować połączyć oba rozwiązania, ponieważ poczta przychodząca i tak zawsze najpierw pojawia się na serwerze, który dostępny jest poprzez przeglądarkę. Możesz więc zainstalować lokalnie aplikację pocztową, a następnie tak ją skonfigurować, by pobrane e-maile były kasowane z serwera w sieci dopiero po upływie kilku, kilkunastu dni. W ten sposób zagwarantujesz sobie porządek na sieciowym koncie (stare maile będą stopniowo usuwane), a zarazem komfort awaryjnego dostępu do poczty, gdy nie będziesz miał pod ręką swojego komputera.

Jeśli pobierasz lokalnie pocztę przez więcej niż jeden program, a nie chcesz lub nie możesz korzystać z opcji synchronizacji, poniższe działanie również jest ratunkiem. Można tak skonfigurować programy pocztowe, aby jeden z nich, na przykład w smartfonie, odbierał maile bez kasowania, a drugi w komputerze po pobraniu usuwał je z serwera pocztowego. Problemem pozostaje tylko korespondencja wysyłana.

Gmail mobile

Jak wspomnieliśmy na początku, korzystanie z przeglądarki nie ogranicza się jedynie do komputerów i możemy korzystać z takiej metody dostępu do poczty w urządzeniach mobilnych. Te jednak, niezależnie od wybranego systemu operacyjnego, zawsze mają możliwość zainstalowania klienta pocztowego (a w zdecydowanej większości przypadków, taki klient jest już domyślnie zainstalowany). Jest to rozwiązanie o wiele lepsze, niż otwieranie przeglądarki i logowanie na konto pocztowe za każdym razem, kiedy chcemy sprawdzić pocztę. Tym bardziej, że korzystanie ze wszystkich funkcji smartfona wymaga od użytkownika podania adresu e-mail. Klient mobilny różni się od komputerowego większą prostotą działania. W naszym odczuciu nawet większą niż opcja z przeglądarką. Jest tu mniej opcji konfiguracji, jednak w rozwiązaniach mobilnych ich mnogość nie jest aż tak potrzebna. Po skonfigurowaniu konta, obsługa takiego klienta jest banalnie prosta i nawet początkujący użytkownik sobie poradzi. Podobnie jak w przypadku klienta komputerowego tutaj również jest dostępna opcja powiadomień, co w przypadku rozwiązań mobilnych ma jeszcze większy sens i w zasadzie nie różni się od powiadomienia o nowej wiadomości SMS. Także tutaj dostęp do wiadomości uzyskamy bez połączenia z Internetem (ilość archiwalnych wiadomości będzie zależeć od wybranej wielkości przestrzeni pamięci), jednak aby odebrać nowe trzeba mieć aktywne połączenie.

Nie musimy chyba mówić o zastosowaniach takiego rozwiązania, gdyż słowo klucz to mobilność. Smartfon zabierzemy ze sobą wszędzie, a niemal powszechna dostępność Internetu mobilnego sprawia, że odebranie ważnej wiadomości może nastąpić na przystanku autobusowym, w pociągu, czy też w środku lasu (o ile będziemy mieli zasięg).