Drukuj

Co to jest LTE? Czy warto korzystać z LTE?

A A A

Co to jest LTE? Czy warto korzystać z LTE?

LTE to standard bezprzewodowego przesyłania danych GSM, który jest następcą systemów trzeciej generacji (3G). W standardzie HSDPA maksymalna przepustowość łącza to 14 Mb/s. LTE (potocznie zwane też 4G) może nam zapewnić nawet 150 Mb/s

Tomasz Nowak | 30 2014

Sieć LTE jest również bardziej odporna na zakłócenia (dzięki czemu połączenie jest bardziej stabilne) oraz ma mniejsze opóźnienia (rzędu kilku milisekund).

Reklamy operatorów komórkowych (i nie tylko) zasypują nas terminem LTE już od jakiegoś czasu. Przeważnie jest on poprzedzony słowami „najszybszy Internet”, „ultraszybki Internet” itd. Slogany reklamowe mają przyciągać uwagę, ale o co tu tak naprawdę chodzi i czy to tajemnicze LTE jest mi potrzebne?

Nie da się tutaj uniknąć nudnego, technicznego żargonu, ale postaramy się ograniczyć go do minimum. Odsyłamy również do naszego słowniczka, gdzie znajdziecie wyjaśnienia użytych przez nas skrótów.

BTS LTE

Było krótko o prędkości, ale to nie jedyna zaleta standardu LTE. Jako że jest to technologia bezprzewodowa, bardzo ważna jest integracja z dotychczasowymi standardami 3G. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli stracimy zasięg LTE, to odbiornik automatycznie przełączy się na transmisję w innej dostępnej technologii, najczęściej 3G (bądź w przypadku braku zasięgu 3G, na starszą - 2G).

Poza tym sieć LTE ma większą „pojemność”, co pozytywnie wpływa na komfort korzystania. W dotychczasowej sieci trzeciej generacji, szybkość transmisji jest uzależniona od liczby użytkowników którzy korzystają z niej w danej chwili, na danym obszarze. Większa „pojemność” LTE sprawia, że ilość użytkowników nie ma aż tak dużego wpływu na jej parametry. Co z pewnością będzie widoczne podczas sylwestrowej nocy, czy dużych imprez plenerowych, kiedy to nadajniki są przeciążone do granic możliwości.

LTE w Play

Po głównych zaletach, przyszedł czas na wady, które odnoszą się głównie do dostępności. Z racji tego, że jest to technologia bezprzewodowa, to ważny jest zasięg. A z tym nadal nie jest kolorowo. Pełną przepustowość łącza można tak naprawdę osiągnąć w największych miastach i to też nie we wszystkich miejscach. Jeśli ktoś oczekuje, że zawsze będzie osiągać nominalne wartości, to srodze się zawiedzie. Można pokusić się o kolokwialne stwierdzenie, że prędkość zależy od tego jak wiatr zawieje, jednak w większości przypadków powinna być ona i tak większa, niż oferowana dotychczas przez tradycyjną transmisję 3G.

Podobnie rzecz ma się z dostępnością urządzeń, które obsługują technologię LTE. Najnowsze smartfony i tablety z najwyższej półki będą ją obsługiwać, jednak nieco tańsze urządzenia już niekoniecznie będą z nią współpracować. Obecnie najwięksi operatorzy oferują dostęp do sieci LTE w ramach abonamentu, więc przy zakupie telefonu czy tabletu, warto dowiedzieć się czy będzie on obsługiwał ten standard.

Plus Power LTE

Kolejnym mankamentem będzie z pewnością cena. Chociaż operatorzy prześcigają się w najróżniejszych promocjach, to dostęp do Internetu LTE nadal nie jest szczególnie atrakcyjny cenowo. Ale to, na szczęście, zmienia się dość szybko i z czasem będziemy obserwować spadek cen. Jeszcze do niedawna standardem u operatorów był limitowany Internet (mówimy oczywiście o technologii LTE). Teraz widać trend na pozbywanie się limitów.

I chociaż mówiąc o wszystkich wadach i zaletach technologii LTE mamy na myśli Internet mobilny, to jednak zastosowanie jej jako Internet domowy również jest możliwe. Opóźnienie, o którym wspomnieliśmy wcześniej, jest porównywalne z sieciami kablowymi, a przy dobrym zasięgu parametry łącza mogą przekraczać to, co oferują dostawcy Internetu stacjonarnego.

T-Mobile LTE

Warto też wspomnieć o VoLTE, czyli Voice-over-LTE. W całym artykule odnieśliśmy się do wykorzystywania technologii LTE do dostępu do Internetu. Dzięki VoLTE możliwe będą także rozmowy telefoniczne, które potocznie są też nazywane rozmowami HD. Jak sama nazwa wskazuje jakość połączeń głosowych, w porównaniu do obecnych technologii, będzie zdecydowanie lepsza. Chociaż technologia ta nie jest jeszcze ogólnie dostępna, to analitycy przewidują, że operatorzy sieci komórkowych zdecydują się świadczyć usługi VoLTE w 2015 r.

Czy łączność LTE jest mi potrzebna? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Mimo że technologia ta ma jeszcze swoje mankamenty (głównie wynikające z dostępności), to już teraz oferuje znacznie więcej niż obecna sieć 3G. No i, jak wspominaliśmy wcześniej, jest kompatybilna ze starszymi standardami, co umożliwia bezbolesną przesiadkę na nowe rozwiązanie.