Czym jest DVB-T i jak z niego korzystać?
W 2013 roku w Polsce nastąpiło definitywne wyłączenie telewizji analogowej i tym samym nastała era cyfrowa.
Tomasz Nowak | 10 grudnia 2014
Digital Video Broadcasting – Terrestrial, to standard telewizji cyfrowej nadawanej naziemnie. W porównaniu do telewizji analogowej, wprowadzenie nowego standardu niesie za sobą wiele korzyści. Między innymi dostępnych jest więcej programów, są one nadawane w znacznie lepszej jakości obrazu i dźwięku - włącznie z HD oraz dodatkowymi ścieżkami dźwiękowymi.
Aby korzystać z telewizji cyfrowej należy mieć telewizor wyposażony w tuner DVB-T zgodny z MPEG-4. Większość telewizorów dostępnych obecnie w sklepach powinny być wyposażone w taki tuner. Jeśli mielibyśmy jakieś wątpliwości, to w specyfikacji technicznej wszystko powinno być wyjaśnione. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby urządzenie było zgodne z MPEG-4, gdyż tuner z MPEG-2 będzie w naszym kraju bezużyteczny.
Jeśli jednak nie mamy takiego telewizora i nie chcemy kupować nowego, a zależy nam na odbieraniu sygnału cyfrowego, to możemy zaopatrzyć się w zewnętrzny tuner DVB-T. Koszt takiego urządzenia, w porównaniu do nowego telewizora, jest niewielki i zawiera się w kwocie poniżej 100 zł. Oczywiście są urządzenia droższe, oferujące więcej funkcji, jednak najprostsze modele w zupełności wystarczą do odbioru telewizji naziemnej.
Oprócz samego tuneru DVB-T (wewnętrznego lub zewnętrznego), pozostaje jeszcze kwestia anteny. W Internecie i sklepach stacjonarnych roi się od produktów nazwanych „antena DVB-T”, ale czy kupno nowej anteny jest konieczne? Jeśli dotychczasowo używana antena bez problemów sprawdzała się przy odbiorze telewizji analogowej, to powinna poradzić sobie także z odbiorem telewizji cyfrowej i nie ma potrzeby jej wymiany. Jeśli jednak po podłączeniu tunera DVB-T wystąpią problemy z odbiorem, dopiero wtedy powinniśmy rozważyć wymianę anteny (oczywiście najpierw upewniając się, że wszystko podłączyliśmy zgodnie z instrukcją dołączoną do tunera). Nieprawdą jest kategoryczne stwierdzenie, że stare anteny nie nadają się do odbioru telewizji cyfrowej i należy się ich pozbyć. Pamiętajmy, że antena zewnętrzna będzie gwarantować lepszą jakość, niż antena wewnętrzna.
Multipleks to pakiet programów transmitowanych do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości. Obecnie w Polsce dostępne są następujące trzy kanały:
Multipleks 1 (MUX-1)
- TTV
- Polo TV
- ESKA TV
- ATM Rozrywka
- TV Trwam
- TVP ABC
- Fokus TV
- Stopklatka TV
Multipleks 2 (MUX-2)
- Polsat
- Polsat Sport News
- TVN
- TVN7
- TV Puls
- TV Puls 2
- TV4
- TV6
Multipleks 3 (MUX-3)
- TVP1 HD
- TVP2 HD
- TVP Info
- TVP Regionalna
- TVP Kultura
- TVP Rozrywka
- TVP Historia
- TVP Polonia
Warto też wspomnieć o telewizji hybrydowej, która łączy typową emisję sygnału telewizyjnego z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez Internet. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to multimedialny teletext nowej generacji. Multimedialne treści integrują się z przekazem telewizyjnym, co umożliwia korzystanie z interaktywnych aplikacji telewizyjnych dostarczających alternatywne treści w trakcie transmisji telewizji na żywo. Telewizja Polska w trakcie Mistrzostw Europy w piłce nożnej udostępniła aplikację Euro 2012, w której można było znaleźć statystyki rozgrywanych meczy.
Telewizję hybrydową można odbierać na przystosowanych do tego telewizorach (wszystkie obecnie produkowane modele powinny mieć taką możliwość), bądź też przez odpowiedni tuner DVB-T z oznaczeniem HbbTV.