Drukuj

Co jest potrzebne do stworzenia sieci bezprzewodowej?

A A A

Co jest potrzebne do stworzenia sieci bezprzewodowej?

Sieć bezprzewodowa zapewnia wygodny dostęp do Internetu drogą radiową. To rozwiązanie szczególnie docenią posiadacze urządzeń mobilnych chcący poruszać się swobodnie. Należy jednak pamiętać o ograniczonym zasięgu takiej sieci.

01 grudnia 2012

Aby skutecznie połączyć komputery lub urządzenia, a także zapewnić im dostęp do internetu potrzebne jest kilka elementów. W sklepach dostępna jest cała masa urządzeń różnych producentów, więc wybór odpowiedniego powinien być poprzedzony gruntownym przemyśleniem potrzeb użytkowników. W procesie planowania przydatny może okazać się schemat pomieszczeń, które mają być objęte zasięgiem sieci bezprzewodowej, gdyż nanosząc na nim miejsca, gdzie chcemy mieć dostęp do sygnału, zorientujemy się, czy wystarczy nam jeden punkt dostępowy, czy musimy ich zamontować kilka, by cała powierzchnia pomieszczeń była równomiernie pokryta sygnałem.

 

Po zaplanowaniu możemy przystąpić do rozważań na temat tego, czy chcemy kupić jedno urządzenie zapewniające dostęp sygnału do wszystkich miejsc – router o sporej mocy i wielu antenach bywa kosztowny, czy też zastosujemy kilka urządzeń połączonych razem i przekazujących sobie sygnał kaskadowo – router i repeatery. Każdy z komputerów które mają korzystać z sieci bezprzewodowych powinien być wyposażony w odpowiedni moduł, który pozwoli na połączenie z punktem dostępowym.

Większość dostępnych obecnie laptopów, tabletów, smartfonów, a także coraz więcej drukarek ma wbudowane karty sieciowe Wi-Fi, dzięki którym łączenie się z routerami bezprzewodowymi jest niezwykle proste. Jeśli jednak urządzenia nie mają takiego modułu w swoim wnętrzu to trzeba dokupić je w formie kart rozszerzeń montowanych wewnątrz lub zewnętrznych kart USB (dla komputerów stacjonarnych, Media Center, laptopów konsol do gier, telewizorów, itp.).

 

Pamiętać należy, że routery z niższej półki mogą nie poradzić sobie z większą ilością jednocześnie podłączonych urządzeń. Bywa, że się zawieszają, resetują połączenie, czy też drastycznie obniżają prędkość transferu danych. Warto wtedy pomyśleć o droższych urządzeniach, których producenci gwarantują możliwość bezproblemowej obsługi nawet kilkunastu urządzeń naraz.

 

Pamiętać należy także, że nawet jeśli punkt dostępowy gwarantuje spory zasięg, to na jego granicach transfer danych będzie zdecydowanie wolniejszy niż w przypadku, gdybyśmy byli oddaleni od anten routera o maksymalnie 2-3 metry. Dlatego warto zastanowić się, czy nie zastosować wcześniej wspomnianych repeaterów, które powielą sygnał i pozwolą na łączenie się urządzeń oddalonych nawet o kilkanaście do kilkudziesięciu metrów od podstawowego punktu dostępowego.

 

Warto pamiętać, że w przypadku sieci bezprzewodowych każda przeszkoda stojąca pomiędzy punktem dostępowym a urządzeniem korzystającym z połączenia WiFi wyraźnie obniża moc sygnału, a co za tym idzie także jego zasięg. Wpływ na jakość połączenia mają także wszelkie metalowe konstrukcje, generatory silnych pól magnetycznych (w tym choćby mikrofalówka), a także inne punkty dostępowe działające w pobliżu naszej sieci bezprzewodowej. Zakłócenia generowane przez te urządzenia mogą znacznie wpływać na szybkość transferu i zasięg sygnału.